Марта Пітчук та Мотанки

Ви знаєте її Мотанки. А ми хочемо, щоб ви трішки знали їх авторку. Познайомтеся, Марта Пітчук.

 

 

Марта народилася у Франківську. Знала, що буде художницею з дитинства. Вивчала Монументально-декоративний живопис, КІПДМ ЛНАМ, в м.Косів та Образотворче мистецтво, Українській академії друкарства у Львові.

 

Обрала факультет, щоб освоїти більшу кількість технік. Так вивчала вітраж, мозаїку, фреску, сграфіто, енкаустику тощо. Хоча монументальне мистецтво на той момент її не надто цікавило.

 

Концепція творчості Марти Пітчук – прадавня лялька мотанка, яку вона зуміла зробити незвичайною, оригінальною, впізнаваною. Марта піднімає віковічні пласти етніки, первозданної автентики. Наполегливо вивчає безсмертну спадщину предків, глибоко проникаючись їх сутністю аж до повного злиття з духом нашої славної минувшини.

 

У картинах зображені елементи українського строю. Але не ті, до яких ми звикли — а давно забуті. Автор опрацьовує кожен етнічний регіон, намагається знайти у ньому щось особливе і незвичне. У свої творіння Марта вкладає власну душу, відкриває перед світом найпотаємніше, найсокровенніше.

Зараз є Мотанки майже з усіх історико-етнографічних регіонів України.

 

 

Марта створює образи, що владарюють над часом. Прагне своєю творчістю привернути увагу до українського мистецтва, культури загалом. Окрім того, реалізує місію творця – красою рятувати світ. Авторська концепція мотанки – автентика, поєднана з модерном, має шанс на вічність.

 

Роботи Марти можна зустріти не лише на полотнах, але й на стінах. Разом з чоловіком Юрієм Пітчуком створили вже понад 50 розписів у різних містах України. Особливо виділяється серія робіт з жінками в етнічному одязі. Стінописи є у Львові, Стрию, Івано-Франківську, Косові, Чернівцях, Хмельницькому, Авдіївці. В кожному місті художники зображають жінок в старовинному українському строю, який був притаманний саме для того етнічного регіону.

 

Творчість Марти Пітчук – це яскравий інсайт вікової глибини, аж до витоків українського буття і культури, це меседж Митця минулим і прийдешнім поколінням, це передання духу і ментальності українців. Твори мисткині зберігаються у приватних колекціях Англії, Німеччини, Чехії, Італії, Австрії, Франції, Люксембургу, Польщі, Аргентини, США, Канади.

Мотанка на Світлому. Західне Поділля

Наразі в колекції хустин ви зустрінете 2-х Мотанок:

Одна – то Мотанка із Західного Поділля на світлому тлі. Марта написала її у 2021 році. На зображені побачите борщівську сорочку – славетна техніка вишиття. Але головним акцентом цієї роботи є руки. Між долонями Мотанки наче зароджується та випромінюється енергія, вони немов пульсують. В цій композиції присутня динаміка, відчуття, ніби Мотанка вибігає з полотна.

 

Мотанка з ліжником. Гуцульщина.

Друга – Мотанка з ліжником з Гуцульщини. Написана у 2022 році. Тут гуцулка одягнена в сорочку з села Бабин, Косівського району. На голові – намітка, що зав’язана у притаманний саме для цього регіону манер. Позаду неї гуцульський ліжник, який переходить в динамічні абстрактні мазки.

 

Творчість Марти чарує! А наші хустини яскраві за кольорами та емоціями, чудові за якістю, приємні на дотик – мов пір’ячко.

 

Та мають важливу місію, про яку розповідали детальніше тут.